بازرسی فنی

كنترل و تطابق كار انجام شده با مشخصات استاندارها، بررسی و تایید کارایی پروژه، كنترل فنی وسایل و تجهیزات و ماشین‌آلات در مرحله ساخت، كالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، كنترل كیفیت مواد و روش به كار گرفته شده در ساخت قطعه یا واحد صنعتی، كنترل و تطابق استاندارها و مشخصات فنی تعیین شده از آغاز پروژه‌، گواهی انجام كار بر اساس استاندارهای درخواست شده و صدور گواهی بازرسی فنی.

معرفی بخش بازرسی فنی
مطابق استاندارد ایزو 8402 بازرسی فعالیتی همچون اندازه گیری، آزمایش، آزمون یا سنجش یك یا چند ویژگی از یك نهاد یا entity و مقایسه نتایج با الزامات مشخص شده است تا در نهایت بتوان از انطباق هر یك از ویژگی‌ها اطمینان یافت. در این تعریف entity را می‌توان یك فعالیت یا فرایند، محصول، سازمان، سیستم یا یك شخص و یا تركیبی از آن‌ها دانست.تعریف دیگری از بازرسی در استاندارد ایزو 9000 بدین صورت عنوان شده است: ارزیابی انطباق از طریق مشاهده و قضاوت و در صورت مقتضی همراه با اندازه گیری، تست یا مقایسه با شاخص می‌باشد.
بازرسی فنی با ارائه روش‌های سیستماتیك، دلائل معیوب شدن یك دستگاه یا قطعه را مشخص می‌كند و با ارائه دستورات مناسب، امكان بهره‌برداری بهینه از دستگاه را فراهم می‌آورد. در صنایعی كه به تولید قطعات و ماشین‌آلات با كاربردهای صنعتی و غیرصنعتی می‌پردازند و یا صنایع تولید ورق‌ها یا شمش‌‍‌های فلزی، نقش یك مشاور بازرسی فنی علاوه بر نظارت بر دستگاه‌ها، كنترل كیفی محصولات تولیدی نیز می‌باشد تا محصولات مطابق با استانداردهای لازم باشند. در اكثر صنایع عظیم در سطح دنیا خصوصاً صنایع نفت و گاز و آب و فاضلاب، مشاور بازرسی فنی از لحظه طراحی دستگاه تا پایان كلیه مراحل ساخت و نصب آن، ناظر می‌باشد و بدین ترتیب بدیهی است كه باید شناخت كافی از تمامی اجزاء دستگاه‌ها، وظیفه آن‌ها و استانداردهای مربوط به آن‌ها داشته باشد.
از دیگر وظایف یك مشاور بازرسی فنی موفق، آگاهی از فن‌آوری روز و ارتباط مستمر و مؤثر با مراكز علمی و پژوهشی جهت تقویت بنیه علمی لازم برای كار می‌باشد. مشاور بازرسی فنی باید همواره استانداردها و مسائل مربوط به دستگاه‌ها را مطالعه و مرور نماید تا بتواند به خوبی نقش خود را به عنوان پزشكی مجرب و كارآزموده برای دستگاه‍‌ها ایفا نماید.
همچنین باید دقت و توجه ویژه‌ای به جمع‌آوری كلیه مدارك مربوط به دستگاه‌ها، اعم از نقشه‌ها، گواهینامه‌ها، اسناد و سوابق فنی داشته باشد. مشاور بازرسی فنی می‌بایست اشراف كامل بر انواع عیوب و نیز روش‌های شناخت آن‌ها اعم از روش‌های مخرب و آزمایشگاهی یا روش‌های غیر مخرب و حین عملیاتی داشته باشد تا بتواند سلامت یا نقص یك دستگاه را تعیین نماید و نقاط ضعف هر قطعه یا ماشین را پیش از آنكه تولید خطرات جانی و مالی رفع نماید. از دیگر وظایف مشاور بازرسی فنی می‌توان به مشخص كردن میزان فرسودگی دستگاه‌ها به منظور پیش‌‍‌بینی عمر مجاز دستگاه و نیز برآورد میزان وسایل یدكی مورد نیاز، جنس و ابعاد آن‌ها و سفارش به موقع برای خرید یا تعویض آن‌ها اشاره نمود. همچنین كاهش زمان تعطیلی دستگاه‌‍‌ها جهت تعمیرات اساسی و نیز حفظ ایمنی تأسیسات بر عهده مشاور بازرسی فنی می‌باشد. ذكر این نكته ضروری ست كه مشاور بازرسی فنی می‌بایست علاوه بر آشنایی با چرخه‌های عملیات (Operations) و فرآیندهای دستگاه‌ها (Processes)، مواد و مصالح (Materials) به كار رفته در ساختمان دستگاه‌ها و خواص آن‌ها را نیز بشناسد و بر ساختار و ویژگی‌های مكانیكی دستگاه‌ها نیز وقوف كامل داشته باشد. 
شرکت مهندسین مشاور مهاب ثامن با هدف نیل به اهداف فوق بخش بازرسی فنی خود را راه‌اندازی نموده تا به هر نحو ممکن زمینه‌ساز تأثیرگذاری مفید بر پروژه‌های مختلف در دست انجام از لحاظ کیفیت تولید و اجرا در سطح کشور باشد.